Złe odżywianie to słaba odporność
Choć ładnie wygląda i pachnie, to żywność przetworzona, nie jest aż tak zdrowa jak ta przygotowywana w warunkach domowych czy całkowicie naturalna. Jeśli tylko możemy, rezygnujmy z tej żywności mocno przetworzonej na rzecz mniej przetworzonej.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podstawę żywieniową każdej rodziny stanowiły przede wszystkim naturalne produkty. Przez cały rok jadano produkty zbożowe i wszelkiego rodzaju kiszonki oraz przetwory robione w domu, a nabiał i mięso kupowano od rolników. Większość świeżych owoców i warzyw, no może poza wyjątkiem jabłek czy ziemniaków, była dostępna tylko sezonowo. A dziś ich większość jest dostępna przez cały rok. Nabiał czy mięso pochodzą z masowych produkcji na skalę przemysłową.
Wiadomo, że trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie przeciętnej polskiej kuchni bez sięgania po tzw. produkty wysoko przetworzone. Producenci żywności zasypują domowe półki taką żywnością.
Jednak warto pamiętać, że żywność wysoko przetworzona to żywność poddana procesom obróbki przemysłowej, w trakcie której dodawane są: cukier, sól, tłuszcz, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, barwniki, emulgatory, przeciwutleniacze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta